ROZPOCZĘCIE LEKCJI GODZINA 8.15

Michał Gawenda z klasy II B

MISTRZ EUROPY U-18 W SKOKU O TYCZCE

ZŁOTY MEDAL

Michał Gawenda wynikiem 5,10 m zdobył tytuł Mistrza Europy U-18 w skoku o tyczce.

MICHAŁ JESTEŚMY Z CIEBIE BARDZO DUMNI

Poniżej prasowy opis sukcesów Michała:

„Polska lekkoatletyka młotem stoi – to często powtarzana teza, która zresztą ma wiele wspólnego z prawdą. Ale we właśnie zakończonych mistrzostwach Europy juniorów młodszych nasi lekkoatleci pokazali, że w najbliższych latach ta sytuacja może ulec zmianie. Nadzieje na przyszłość wiążemy w szczególności z Michałem Gawendą, który zdobył złoty medal w skoku o tyczce. Chociaż tradycja seniorskich mistrzostw Europy sięga jeszcze czasów przed drugą wojną światową, to mistrzostwa U18 są bardzo młodą imprezą. Tegoroczne, rozgrywane w Jerozolimie, były dopiero jej trzecią edycją. Stąd łatwo możemy porównać osiągnięcia polskich juniorów do wyników ich starszych kolegów w poprzednich dwóch imprezach. I odtrąbić mały progres – w obecnych mistrzostwach Polacy wypadli najlepiej. Polacy z tegorocznych mistrzostw wracają z sześcioma medalami, lecz dwa z nich są złotego koloru. A że w klasyfikacji medalowej to, co złote, liczy się najbardziej, to właśnie występ na tegorocznej edycji mistrzostw Europy U18 możemy uznać za najlepszy.

Michał Gawenda uporał się z wysokością 5 m już w pierwszej próbie. Tylko dziesięciu zawodników w ogóle doszło do tego etapu zawodów, a 5,00 m zaliczyło obok Polaka czterech: Valentin Imsand, Justin Fourniej, Hendrik Mueller i Linus Jonsson. Żadnemu ta sztuka nie udała się w pierwszej próbie. Wysokość 5,10 m nasz reprezentant pokonał w drugim podejściu, podobnie jak Imsand i Jonsson. Udany początek sprawił, że złoto trafiło w ręce Polaka.

- Miałem problemy z mięśniem - powiedział po starcie Gawenda w rozmowie z Polskim Radiem. Być może dlatego nie udało mu się zbliżyć do rekordu życiowego.

Michała trenuje ojciec, Andrzej Gawenda. Znakomity tyczkarz sprzed lat jest dumny z syna.

Wcześniejsze sukcesy Michała:

13.02.2021 w Toruniu podczas Mistrzostw Polski Juniorów Młodszych Michał Gawenda z klasy II B wywalczył złoty medal oraz pobił halowy rekord polski w kategorii U18 w skoku o tyczce uzyskując wynik 5,07m.

Ten wynik przesunął Michała na miejsce 4 w rankingu krajowym open za Liskiem, Soberą i Wojciechowskim.

Poniżej zamieszczamy linki do obejrzenia relacji z zawodów:

Bartłomiej Gawęda

Bartek zajął drugie miejsce w Mistrzostwach Dzielnicy Wawer w Indywidualnych Biegach Przełajowych w kategorii Licealiada rocznik 2006-2007 i zakwalifikowała się do Mistrzostw Warszawy.

BARTOSZ ZALEWSKI

9-11 czerwca 2023 na torze Rhein – Main  – Circut w Niemieckim Bischofsheim odbyły się Mistrzostwa Europy EFRA 1/8 eBuggy. Do rywalizacji o najwyższy Europejski tytuł mistrzowski w tej klasie, stanęło na starcie 137 zawodników z całej Europy.

Polski zespół wystąpił w składzie:
Aleksander Bogdański (HB)
Łukasz Jedliński (Xray)
Michał Orłowski (Schumacher)
Sonia Skrzypek (Kyosho)
Bartosz Zalewski (Xray)

Mieszana nawierzchnia toru (glina / sztuczna trawa) oraz niezwykle trudna konfiguracja skoczni stanowiły nie lada wyzwanie dla wszystkich zawodników. Polscy kierowcy z fabrycznych zespołów Schumacher i Xray odnieśli wielki sukces!
Michał Orłowski (Schumacher) został Mistrzem Europy 2023 EFRA 1/8 eBuggy
Bartosz Zalewski (Xray) został Mistrzem Europy 2023 EFRA 1/8 eBuggy w kategorii do lat 16 (11 miejsce w klasyfikacji generalnej).